Asimov cikkek
Asimov vs. Westworld
Ugorj bele a scifi világába az Asimov könyvekkel!
Ha minőségi scifi-re vágyik manapság valaki, akkor az Asimov könyvekkel nem igazán lehet mellé nyúlni.
Asimov: a legfurább felütés a világ megmentéséhez
Mindentől messze, a semminek is a legszélén, ahol épeszű ember - magától - nem telepedne le, él egy kolónia. A felszín kopár, a természet kegyetlen, és nincs itt semmi hasznos. Aki az egészet kitalálta, már rég halott, de vallásos tisztelet övezi. Állítólag hátrahagyott egy üzenetet a jelenkorra, ami segíteni fog. Mert baj, az éppen van, és nem is kevés: háború fenyeget, és nincs semmi, amivel megvédhetnék magukat.
Talán egy dolgot kivéve: itt halmozták fel az emberiség majdnem teljes tudását. De mit ér egy Enciklopédia, a képletek és egy halott ember üzenete a valódi fegyverekkel szemben?
Így néznek ki Asimov jóslatai 2018-ban
A robot szót a mostani, "embert helyettesítő gép" értelmében 1921 óta használják Karel Capek R. U. R. című drámája nyomán. Akkortát egy új gépesítési hullám formálta át az ipart, éppen munkahelyek ezreit téve feleslegessé. A korai robotos sci-fi-k eléggé hasonlóak voltak: a segítő szándékkal (munkára) létre hozott gép öntudatra ébredt, és Frankenstein szörnyéhez hasonlóan az alkotó ellen fordult.
A Dűnében ezt továbbgondolták, és a trilógiában már vallási alaptétel tiltja, hogy az emberi elméhez hasonló gépet hozzanak létre.
Az egy kaptafára készült sztorik sorát leginkább Asimov könyvei törték meg, aki a 20. századtól kiindulva egy jóval kifinomultabb, 20 ezer évet felölelő fikciót hozott létre.Skynet híradó I.
Miközben mindenki éli a maga életét, a Föld 7 milliárd lakosa közül nem kevés dolgozik azon, hogy robotokat és mesterséges intelligenciát fejlesszen.
Bár Asimov víziójához képest már le vagyunk maradva, és szerencsére elmaradt a Skynet öntudatra ébredése is 1997-ben, ettől még az emberek vs. gépek meccs korántsem lefutott - ahogy a közelmúlt hírei is mutatják.
Karácsonyi ajándékötletek 2016-ban
TOP 5 sci-fi főgonosz
Ördögi főgonoszok nélkül a legtöbb történet igencsak unalmas lenne - a hősök nagysága csak a gonoszok erejéhez mérten mutatkozik meg.
Úgyhogy nézzünk egy szubjektív listát a TOP 5 sci-fi főgonoszról!
TOP 5 sci-fi könyv 2015/2016
Melyik sci-fi könyvek fogytak nálunk a legjobban 2015/2016-ban? [Kivéve a Star Wars könyveket, mert azokkal külön posztban foglalkozunk!]
Ne lepődjünk meg a listán, főleg a klasszikusokról lesz szó, mert azok kezdettől fogva a kínálatban voltak.
5. Robot történetek [gyűjtemény]
Isaac Asimov a mi történelmünk folytatásaként írta meg az Alapítvány-Birodalom-Robot sorozatot, ami a robot történetekkel kezdődik a 20. században. Asimov alternatív történelme szerint az emberiség elkezdett a robotika 3 törvényének engedelmeskedő robotokat gyártani, amik segítségével meg tudjuk hódítani a világűrt. A 3 törvény elvileg garantálná, hogy ember és robot biztonságban tudjon egymás mellett élni, de kivételek mindig akadnak - a robot történetek főleg ezekről a kivételekről szólnak.
Mit jelent a robotika nulladik törvénye Asimovnál?
Arról már kevesebben tudnak, hogy Asimov műveiben felbukkan egy nulladik törvény is, ami viszont jelentőségében megelőzi mindhármat!
Mi az az Alapítvány, és miért az egyik legjobb sci-fi?
Asimov Alapítvány regényciklusa robotok nélkül, kizárólag emberi szereplőkkel lett a világ egyik legütősebb sci-fije.
Most összefoglaljuk 1 oldalban, mire számíthat az, akit érdekel.